Pēdējā laikā diezgan bieži mūsu servisa suņu turētājiem jāuzklausa “laipni” komentāri par to, ka suņi strādā par korontaksometriem, pārnēsājot COVID-19. Viņi to dara daudz, daudz mazāk kā mēs paši cilvēki, jo viņi nesaslimst ar COVID-19. Mēs saprotam, ka daudzi ir nervozi, bailīgi šajā ārkārtas situācijā, bet lūdzam saglabāt pieklājību un iejūtību. Mēs visi nezinām kā un kad tas beigsies. Bet liela nozīme būs tam, cik saprātīga un apzinīga būs sabiedrība.

Arī sunim ir jāmazgā “rokas”

Vai suņi var pārnēsāt COVID-19? Ik pa laikam publiskajā telpā izskan apgalvojumi, ka suņi pārnēsā korona vīrusu COVID-19. Tas rada nemieru sabiedrībā, kā rezultātā vairāki suņu-pavadoņu turētāji ir saskārušies ar neiecietīgu attieksmi.
Ja jau reiz suņa atrašanās līdzās ir tik bīstama, tad mums, suņu-pavadoņu turētājiem, ar korona vīrusu vajadzēja saslimt pirmajiem. Tomēr, ievērojot noteiktus higiēnas pasākumus arī mēs varam sevi pasargāt.

Mazgājam rokas gan sev, gan sunim! Viens no būtiskākajiem saslimšanas ar koronavīrusu profilakses pasākumiem ir roku mazgāšana. Rokas jāmazgā ne tikai pārrodoties mājās, bet arī pēc kontakta ar suni, piemēram, suņa paijāšanas. Tā mēs sevi pasargājam no visiem infekciju ierosinātājiem, kas kaut vai tikai teorētiski varētu atrasties suņa spalvā, tai skaitā uz suņa muguras nejauši piezemējies koronavīruss. Tāpat atgriežoties no sabiedriskām vietām mazgājam suņu ķepas. Paši, protams, ielas apavus novelkam, bet sunim jāsakopj tie, kas ir – dabas dotie.

Esam konsekventi prasībās pret suni. Suņa-pavadoņa darbs nav iedomājams bez suņa paklausības un suņa turētāja konsekventajām prasībām ikdienā. Paklausība nozīmē to, ka sunim ir sava vieta, saimniekam – savējā. Paklausīgs suns bez saimnieka uzaicinājuma nekāps uz paaugstinājuma, piemēram, gultā, nevārtīsies un neatstās mikrobioloģisku sveicienu saimnieka palagos un spilvenos.

Jārespektē suns! Suni-pavadoni strādājot nedrīkst traucēt – paijāt, uzrunāt vai skatīties acīs, tādējādi novēršot suņa uzmanību no viņa tiešā pienākuma – saimnieka vešanas. Viens no saslimšanas ar korona vīrusu profilakses pasākumiem ir fiziskā distancēšanās, tātad atbilstoša attāluma ievērošana no neredzīgā cilvēka un suņa, kurš viņu ved. Sveša suņa aiztikšana un paijāšana šobrīd ir ne tikai nehigiēniska, bet suņa-pavadoņa gadījumā arī bīstama neredzīgajam suņa saimniekam.

Informācijas sagatavošanā izmantoti speciālistu ieteikumi:

Līga Ķikute
Rīga, 2020.gada maijā

Comments closed.