Servisa suņu biedrība TEODORS piecu gadu pastāvēšanas laikā ir apmācījusi astoņus suņus-pavadoņus un vienu suni-asistentu, kuri atbilstoši Latvijas likumdošanai reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā (LDC). Ņemot vērā to, ka ar laiku servisa suņa iemaņas notrulinās, būtiski tās periodiski atjaunot un papildināt. Tā kā šiem suņiem ir uzticēta cilvēka drošība un pat dzīvība, tad biedrība TEODORS Latvijā uzsākusi jau 2.gadu savu suņu darba iemaņu atestāciju.

Šim nolūkam šogad no 10. līdz 13. maijam Smiltenē norisinājās profesionālo iemaņu treniņnometne servisa suņiem un viņu turētājiem. Tajā piedalījās 12 dalībnieki ar suņiem, no kuriem 3 suņi kārtoja eksāmenus, lai kļūtu par pilntiesīgiem suņiem-pavadoņiem un viens – spēra pirmos soļus suņa-asistenta pienākumu apmācībās. Nometnē strādāja 7 suņu treneri no Latvijas, Igaunijas un Somijas, savukārt eksāmenus un suņu atestāciju vērtēja un pieņēma profesionāls darba suņu darba spēju novērtēšanas tiesnesis Alans Aula no Somijas.

Smiltene. Visi kopā

Jāteic, ka Latvijas servisa suņiem un viņu turētājiem bija jāiztur liela slodze treniņos, lai vēlāk saņemtu pietiekamu punktu skaitu un atestāciju vai eksāmenu Alans pieņemtu. Vērtēšana bija stingra, taču ikviens saņēma tiesneša detalizētu skaidrojumu un ieteikumus prasmju uzlabošanai.

Pirms pārbaudījumiem ar dalībniekiem strādāja divi treneri no Somijas Juha Herttuainen un Taina Ansela, kā arī Zaiga Kļaviņa un Egīls Vinogradovs no Latvijas. Savukārt ar suņiem-asistentiem un viņu turētājiem nodarbojās trīs treneres no Igaunijas Natalja Stankevita, Aļona Gerassimova un Anu Lokke.

Smiltene. Paklausiba

Treniņnometnes dalībnieku rezultāti iepriecināja, jo visi trīs jaunie suņi nokārtoja eksāmenus un saņēma Sertifikātus par tiesībām tikt reģistrētiem LDC un saņemt suņa-pavadoņa apliecības. Vērtēšana notika divās daļās: pirmajā Alans vērtēja suņa un viņa turētāja sadarbību maršrutā pa parku un pa pilsētu ar neregulāriem krustojumiem un ielām ar/bez apmalēm, savukārt otrajā – suņa paklausības iemaņas, kad suns tiek noguldīts, dota komanda “palikt” vai “gaidīt” un turētājs asistenta pavadībā aiziet no suņa redzesloka. Pēc 5 minūtēm saimnieks atgriežas pie suņa, kurš nav pametis savu vietu un pieceļas tikai tajā brīdī, kas tiek dota komanda.

Apkopojot kopējos rezultātus, eksāmenu kārtotāji sarindojās šādā secībā:

  • Aleksejs Volkovs ar Serenu, 275 punkti (182 maršrutā + 93 paklausībā) – 1. vieta
  • Inese Plūme ar Anneken, 254 (191 + 63) – 2. vieta
  • Erkki Virtanen ar Resu, 251 (162 + 89) – 3. vieta

Kā redzams pēc rezultātiem, tad Inesei jāpiestrādā pie Anneken paklausības, jo no visiem nometnes dalībniekiem paklausībā viņa saņēma vismazāko punktu skaitu.

Savukārt atestāciju kārtoja seši dalībnieki ar suņiem un sarindojās šādā secībā:

  • Viktors Sergejevs ar Neiru
  • Solveiga Vildmane ar Ullu
  • Andris Ošāns ar Feju
  • Natalja Muravjova ar Latti
  • Līga Ķikute ar Rīgu
  • Beāte Bringule ar Zani

Pēc Sertifikātu un Apliecinājumu pasniegšanas biedrības kinoloģe Zaiga Kļaviņa uz rudenī gaidāmajām starptautiskajām suņu-pavadoņu sacensībām Somijā izvirzīja Viktoru Sergejevu ar Neiru. Otrs sacensību dalībnieks no Latvijas tiks izvirzīts vēlāk.

Biedrība izsaka pateicību visiem nometnes dalībniekiem par izturību, centību un pozitīvismu, kas palīdzēja gan pašiem, gan rīkotājiem. Milzīgs gandarījums bija par trijiem suņiem-asistentiem un viņu turētājiem, kuri nometnē ne tikai intensīvi strādāja ar treneriem, bet arī dalījās savā pieredzē, demonstrējot jaunas sadarbības iespējas. Liels atbalsts bija no Hildegunas Gronvoldas no Norvēģijas, kura ar savu suni-asistentu Koni demonstrēja aktīvās atpūtas iespējas, kā arī paņēmienu kā suni pasargāt no pārkaršanas.

Treniņos piedalījās arī Elīna Veinberga ar topošo suni-asistentu Grace no Anglijas, kura ir tikai gadu veca. Nometnes laikā trenere Zaiga notestēja Grace un atzina, ka sunim ir liels potenciāls kļūt par servisa suni, tāpēc Elīna bija priecīga un apņēmības pilna iemācīt savam sunim visas servisa sunim nepieciešamās zināšanas.

Smiltene. Pilsētas tūre

Nometnes noslēgumā, biedrības sadarbības partneris Latvijas Neredzīgo bibliotēka bija sarūpējusi ekskursiju pa Smilteni. Tās laikā dalībnieki iepazinās ar Smiltenes vēsturi, apskatīja Sarkanā krusta Smiltenes slimnīcas vēsturisko ēku, aptaustīja pieminekli “Sašķeltā ģimene”, kas veidots uz Sibīriju aizvesto piemiņai, uzzināja Smiltenes luterāņu baznīcas vēsturi, kā arī pieskārās piemiņas akmenim, kas veltīts Krišjānim Baronam, kurš 1895. gadā, ceļojot kājām, no Tērbatas uz Dundagu, iegriezies Smiltenē. Visi ekskursijas dalībnieki pārvietojās kopā ar saviem suņiem-pavadoņiem vai suņiem-asistentiem, kas, šķērsojot ielas, aizņēma vairāk laika kā ierasts, tāpēc jāsaka liels paldies ikvienam autovadītājam par pacietību un ikvienam Smiltenes iedzīvotājam par aicinājuma servisa suņus netraucēt un neglaudīt ievērošanu.

Smiltene. Pāreja

Treniņnometnes veiksmes atslēga bija arī tās brīvprātīgie palīgi, starp kuriem bija divas topošo servisa suņu audžumammas: Liene Šternberga ar Mango un Santa Aumeistere ar Zuzi. Tāpat liela nozīme bija viesnīcas “Brūzis” vadītājas Vairas Štolceres atbalstam, kura nodrošināja visu treniņnometnei nepieciešamo, t.sk., apmaksāja kafijas pauzes.

Noslēgumā vēlos uzsvērt šādu nometņu nozīmību ne tikai pašiem servisa suņu turētājiem, bet sabiedrībai kopumā. Šādas aktivitātes uzlabo suņiem prasmes un iemāca sabiedrībai līdzāspastāvēt, jo tieši nezināšana vai neizpratne rada konfliktsituācijas, servisa suņiem ienākot veikalos vai kafejnīcās. Šīs treniņnometnes laikā vietējiem iedzīvotājiem tika dalītas informatīvās skrejlapas, savukārt pašiem dalībniekiem piedāvāts Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Skaņu ierakstu studijā ieskaņots informatīvo materiālu audio ieraksts.

Smiltene. Zaiga

Treniņnometnes pozitīvie rezultāti bija lieliska dāvana Servisa suņu biedrībai TEODORS piecu gadu jubilejā, tāpēc bija jo īpašs prieks būt daļai no tā un ar savu darbu to atbalstīt. Paldies projektu finansētājam A/S “Latvijas Valsts meži” Sociālās palīdzības programmā, ko administrē Fonds “Ziedot.lv”. Un projekta sadarbības partnerim Latvijas Neredzīgo bibliotēka, kas semināra apmeklētājiem nodrošināja ar materiāliem gan redzīgo, gan Braila (neredzīgo) rakstā.

Gunta Bite
sabiedrisko attiecību un projektu vadītāja
Servisa suņu biedrības TEODORS

Foto: Liene Šternberga

Rīgā, 2018.gada maijā

Comments closed.