Dabīgai suņu barošanai ir ļoti daudzi un dažādi ieteikumi. Iesācējam ir grūti izlemt, kurš varētu būt pareizais veids. Tomēr pašam jāizvēlas, kāds ieteikums visvairāk uzrunā un jāsāk suni barot. Ar laiku redzēs, kas sunim garšo, kuru barību vislabāk panes, cik labi jūtas. Pēc tā Jūs varat izlemt, kāds barošanas veids jūsu sunim ir tas piemērotākais.
Viena no lielākām rūpēm saimniekiem kucēnu dabiskajā barošanā ir pareizā kalcija deva. Īpaši zobu maiņas laikā, daudzi domā, ka kucēnam ir vajadzīga liela kalciju deva, lai zobi attīstītos pareizi. Bet tas nav vajadzīgs. Zobu attīstībai ir nepieciešamas vairākas barības vielas, piemēram: kalcijs, fosfors, fluors un vitamīni A, C un D. Veselīga, daudzveidīga barība ar svaigiem produktiem nodrošina kucēnu ar visu, kas tam ir vajadzīgs. Kalcija sastāvam svaigos kaulos ir augsta biopieejamība un ar 10% kaulu devas (10% no visas barības) vajadzīgais kalcija daudzums kucēnam ir noteikti nodrošināts.
Kad kucēnam mainās zobi, tad ieteikums ir, dot CA katru dienu no 115 mg/kg uz ķermeņa svara līdz apm. 200mg/kg uz kermena svara,. Piemēram 10 kg smagam kucēnam tas būtu apm.1200 mg Ca dienā. Šis daudzums ir sasniegts, ja dodat 112g vistas spārnus, 80g vistas kakliņus vai 41g teļa ribiņas. Tā kā vairums dabiskās barošanas plāni paredz barot pietiekami daudz nevārītus, gaļainus kaulus, tad saimnieka pārmērīgās rūpes ir nevajadzīgas.
Barības daudzumam jābūt:
8- 24 nedēļu vecumam ~4- 10 % no ķermeņa svara dienā. Ļoti aktīviem kucēniem jādod pat vairāk.Vienmēr pārbaudīt aktuālo ķermeņa svaru. Ja suns sver par maz, jābaro vairāk- ja par daudz, tad mazāk.
25- 34 nedēļu vecumam ~5% ;
35- 52 nedēļu vecumam ~4%.
Kucēni no 3. -4. mēnesim
Dienas devu sadala šādi: 20- 30% dārzeņus/ salātus/ augļus un 70 – 80% gaļu un kaulus ar gaļu, tos atkal sadala šādi:
25- 30% tīru gaļa un 70- 75% svaigus gaļainus kaulus (nevārītus + neceptus!)
Kucēnus baro 3- 4 reizes dienā:
- ar piena produktiem, graudiem
- reizi ar gaļu, subproduktiem un dārzeņiem
- reizi ar gaļu, subproduktiem un dārzeņiem
- reizi ar gaļainu kaulu.
Var, protams, arī variēt. Kucēnu pakāpeniski pieradina pie jaunām barības vielām. Ievērot: ja mātei ir alerģija pret kādu produktu, tad kucēniem arī tāda varētu būt.
Kaulus izbarot tikai nevārītus, vārīti ir bīstami!
Kucēnu putra – ieteicams barot līdz 16.nedēļai: svaigu, neapstrādātu kazas pienu, dažus pilienus zivju- vai kaņepju eļļu, 1 olu un jogurtu vai biezpienu. Ieteikums- kucēnam, kam nāk zobiņi: ielieciet lielāku locītavas kaulu saldētavā uz 2- 3 stundām, tad kaulu iedodat kucēnam. Aukstums nomierinās iekaisušās smaganas un kucēns mazāk grauzīs citas mantas (piemēram, jūsu kurpes).
Nedot kucēnam stobra kaulus (apaļie kauli, kur vidū ir kaulu smadzenes), tie ir ļoti cieti, var nolauzt zobus, vai norīt – kuņģis tos nevar sagremot. Pie maziem sunīšiem var atgadīties, ka kauls uzmaucas uz apakšžokļa un tad operācija ar narkozi ir neizbēgama. Ieteicamā kalcija deva augšanas laikā:
- apm.115mg/ kg uz kermena svara vajadzigi kaulu uzbuvei;
- apm lidz 200mg/ kg uz kermena svara, kad zobi mainās.
Kalciju var barot, piemēram, ar vistas kakliņiem (kārtīgi sasmalcināt/ sadauzīt ar āmuru), vistas spārniņiem, olu čaumalām, Ca tabletēm u.tml.
Eļļa sunim ir ieteicama ~0,3g uz ķermeņa svara dienā (1 tējkarote ir ~3- 4g un 1 ēdamkarote ~10- 12g eļļas).
Jauni suņi 4- 8 mēneši
Piemērs, ja 10 kg smagu kucēnu baro ar 600 g (piem. 6% barības no ķermeņa svara) barības dienā:
120 g dārzeņi vai tml. + 144 g tīra gaļa + 336 g kauli ar gaļu.
Barošanas piemērs
(kaulus var samalt; ja suni baro 2x dienā, tad dienas devu sadala uz 2 porcijām)
- Pirmdiena:
- no rīta- biezpiens/ augļi/ kefīrs/ medus,
- pusdienās- vistas kakliņi,
- vakarā- lielopu gaļa/ dārzeņi, dažas salātu lapas/ kaņepu eļļa, jūras sāls, ķiploks.
- Otrdiena:
- no rīta- biezpiens / augļi/ kefīrs/ olas dzeltenums ar sasmalcinātu čaumalu,
- pusdienās- teļa aste,
- vakarā- teļa aste / lielopu gaļa/ dārzeņi/ rapšu eļļa.
- Trešdiena:
- no rīta- biezpiens/ augļi/ kefīrs,
- pusdienās- vistu spārniņi,
- vakarā- liellopu aknas vai sirds/ dārzeņi, salāti/ olīveļļa.
- Ceturtdiena:
- no rīta- biezpiens/ augļi/ kefīrs/ medus,
- pusdienās- teļa krūšu kauli,
- vakarā- jēra gaļa/ dārzeņi, salāti| zivju vai lašu eļļa.
- Piektdiena:
- no rīta- auzu pārslas putra/ augļi/ kefīrs,
- pusdienās- kuņģis,
- vakarā- kuņģis.
- Sestdiena:
- no rīta- biezpiens/ augļi/ kefīrs/ olas dzeltenums ar sasmalcinātu čaumalu,
- pusdienās- lielu teļa kaulu vai vistas karkasu,
- vakarā- lasis vai tuncis/ dārzeņi, salāti/ jūras sāls/ linsēklu eļļa/ ķiploks (mazliet).
- Svētdiena:
- no rīta- biezpiens / augļi/ kefīrs/ medus,
- pusdienās- tītaru kaklus,
- vakarā- novārītu vistas gaļu/ dārzeņi, salāti/ valriekstu eļļa.
Ieteikumi no ELO kucēnu audzētavas Vācijā
Kucēnus līdz 6 mēneša vecumam baro 3x dienā. Iesaka barot diezgan dažādi, lai kucēnam mainoties saimniekam būtu vieglāk pierast pie tā barošanas veida. Iesaka pamatā ņemt kvalitatīvu sauso barību, pārmaiņai pašam uzvārīt vistu ar iekšām un rīsiem, vai kartupeļiem, vai izmērcētām auzu pārslām ar sarīvētiem dārzeņiem vai augļiem (ābols, bumbieris, saspiests banāns u.tt.). Klāt pielej kādu auksti spiestu eļļu, 2 -3 reizes nedēļā pieber mazliet sāli ar joda piedevu. Pašu gatavotai barībai 50% jāsastāv no vistas gaļas. Sasmalcinātus vistas kakliņus var dot sākot no 2 mēneša vecuma. Gaļai klāt pieliek apm. 40% augu izcelsmes barības, kā vārītus rīsus vai applaucētas auzu pārslas un apm. 10% dārzeņus un augļus. Var arī pievienot klijas (apm. 1 ēdemkaroti), kas ir laba šķiedrviela. Noder arī dažādi garšaugi kā piem. pētersīļi, dilles, spināti, skābenes, bazilika. Dažreiz var barot ar vārītiem, saspiestiem kartupeļiem ar mizu, sajaucot to ar biezpienu (50 :50), tā ir arī laba diēta sunim, ja ir caureja. Vai arī ar olu dzeltenumu vai liellopu aknu, sirdi. Liellopu un vistas aknas ir bagātas ar vitamīniem, bet ja baro tos nevārītus, dot tikai mazās devās, jo var izraisīt caureju. Vārītām aknām ir pretējais efekts, tas dod cietu vēderu.
Dažreiz var iedot mazliet jēlu zivi. Ja ir kādas atliekas no pusdienu galda, izņemot stipri vircoti ēdieni, tad tos mazās devās var iedot sunim, kā piemēram rīsus, makaronus, kartupeļus un pievienot biezpienu vai olas dzeltenumu un eļļu.
Piena produkti: suņi parasti nepanes pilnpienu dēļ laktozes (caureja), bet visus skābos piena produktus labi panes un labprāt ēd, piemēram, biezpienu, kefīru, tīrkultūru. Šos produktus var sajaukt arī ar pilnpienu šķidrā putrā, kas suņiem labi garšo. Sākot ar 6.mēnesi suņus baro tikai vairs 2 x dienā, un ar gada vecumu no rītiem iedod vienīgi mazu maltīti, bet vakarā pēc lielās pastaigas galveno ēdienu.
Ievērot! Uzmaniet suņa svaru, lai suns nekļūtu par resnu. Barojat ne par daudz un ne par maz, barojat tā, ka suņa ribas ir labi sataustāmas. Nevar visus suņus ar vienādu daudzumu barot, jo viens suns vairāk kustās- tam nepieciešama lielāka porcija, otrs atkal daudz guļ- tam pietiek ar mazāku porciju. Vienam sunim ir smalkāka ķermeņa uzbūve, otram atkal robustāka un tas saprotams sver vairāk, kaut nav par resnu.
Sakarā ar kucēnu ātro augšanu, barības daudzums ir bieži jāpalielina. Tamdēļ kucēna svaru regulāri pārbaudīt! Ēdiena traukam jāstāv vietā, kur suni neviens netraucē. Barībai jābūt istabas temperatūrā. Ko suns neapēd dažās minūtēs, to noņemt, ēdamtrauku nolikt sāņus. Vienmēr piepildīta bļoda veicina, ka suns kļūst izlepis, ēd tikai to, kas garšo. Un ēdienu vairs nesaista ar saimnieku, saimnieks kļūst mazsvarīgs, suns sliktāk klausa saimnieku.
Vēl ieteikumi vārītai kucēnu barībai
Gaļu ņem 60- 70 % no barības daudzuma, piemēram gulašu, zupas gaļu, tītaru, vistiņu, teļa gaļu, sagriež mazos gabalos vai samaļ. Pievieno skrimšļus (rīkli, skr.no ribiņām), ribiņas kaulus nav jāizmet, bet var kopā vārīt un tad izmest. Visu kopā uzvāra ar kartupeļiem vai rīsiem, 1 olu, mazliet spinātiem, burkāniem vai cukīnī. Kā šķiedru vielas var pievienot klijas vai pēc vārīšanas pieber brūno prosu. Un beigās pielej eļļu.
Var arī vispirms uzvārīt ribiņas, kartupeļus un skrimšļus, tad īsi pievienot sagriezto gaļu. Kā pēdējo pievienot olu un visu samaisa ar eļļu.
Kucēni labprāt ēd arī zivi ar rīsiem un dārzeņiem, vai vistiņu ar makaroniem un dārzeņiem. Tad ievērot attiecību: 60- 70 % gaļu un pārējo: dārzeņus, rīsus, kartupeļus un eļļu. Barība nedrīkst būt par taukainu, kaut mazliet tauciņi neskādē.