Pirmo reizi Latvijā tiks atzīmēta
Starptautiskā Suņu-pavadoņu diena
30. aprīlī plkst. 10:00
Strazdumuižas internātvidusskolas- attīstības centra
vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem (āra pagalmā)
Juglas ielā 14A, Rīgā
Starptautiskā Suņu-pavadoņu diena katru gadu Eiropā tiek atzīmēta aprīļa mēneša pēdējā trešdienā. To noteikusi Starptautiskā Suņu-pavadoņu federācija.
Latvijā līdz šim šī diena nav atzīmēta, tāpēc to pirmo reizi vēlas svinēt SERVISA SUŅU BIEDRĪBA TEODORS, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šo unikālo darba suņu un neredzīgo cilvēku problemātikai Latvijā.
Programmā:
- suņu-pavadoņu (5) un suņu-terapeitu (2) parāde,
- orientēšanās un mobilitātes spēles,
- izmēģinājumu pastaigas neredzīgiem cilvēkiem ar suņiem-pavadoņiem,
- iepazīšanās ar suņu-terapeitu darbu, iespēja tos samīļot,
- informācija par servisa suņu iegādi, apmācībām, uzturēšanu,
- fotografēšanās ar suņiem.
SUNS-PAVADONIS IR NEREDZĪGA CILVĒKA IESPĒJA BŪT NEATKARĪGAM
Ir tikai daži kinologi Latvijā, kuri prot sagatavot šos suņus darbam ar neredzīgiem cilvēkiem, un līdz šim tos varēja iegādāties tikai no privātiem līdzekļiem.
Kopš 2013. gada aprīļa Latvijā par šo darba suņu sagatavošanu rūpes uzņēmusies nevalstiska organizācija SERVISA SUŅU BIEDRĪBA TEODORS. Tā kā Latvijā cilvēkiem ar redzes invaliditāti valsts šos suņus nespēj nodrošināt, tad sabiedrībai pašai jānāk palīgā. Biedrība pati sagatavo šos suņus un piesaista ilglaicīgus ziedojumus, lai nodrošinātu šo suņu uzturēšanu, aprūpi un apmācības visam suņa mūžam. Redzes invalīdiem tad pašiem nekas nav jāmaksā.
Daudzas Rietumu zemēs suns-pavadonis daļēji tiek nodrošināts no valsts līdzekļiem, bet pārsvarā sabiedriskas organizācijas organizē ziedojumu vākšanas pasākumus, lai pilnībā nodrošinātu invalīdiem šo darba suņu iegādi un uzturēšanu.
Latvijas Neredzīgo biedrība sadarbībā ar Labklājības ministriju 2013.gadā noslēdza projektu, kura ietvaros tika iegādāti 3 suņi-pavadoņi, tomēr vēl arvien nav atrisināta pilnībā šo suņu uzturēšanas izdevumi. Latvijas Neredzīgo biedrība kopā ar Servisa suņu biedrību strādājusi pie MK noteikumu izstrādes, lai Latvijā par šiem suņiem rūpētos arī valsts. Šie noteikumi vēl nav apstiprināti. Tomēr ir cerība, ka no 2015. gada Latvijā valsts varētu apmaksāt un uzturēt 1 suni-pavadoni gadā.
Tas ir smieklīgi maz, jo Latvijā ir ap 12 tūkst. cilvēku ar redzes invaliditāti. Ne visiem vajadzīgs suns-pavadonis, tomēr reālā situācija rāda, ka nepieciešami daudz vairāk šo unikālo darba suņu, kas nodrošina neredzīgiem cilvēkiem iespēju brīvi pārvietoties un būt aktīviem sabiedrības locekļiem.
SERVISA SUŅU BIEDRĪBU TEODORS vada neredzīgs jaunietis Aleksejs Volkovs, kurš ik dienu dodas uz darbu ar suni-pavadoni vārdā Teodors, kā arī studē un aktīvi apmeklē dejošanas nodarbības. Viņš ir pozitīvs piemērs daudziem neredzīgiem cilvēkiem Latvijā, kas spēj iedvesmot citus būt par savas dzīves noteicējiem.
Servisa suņu biedrībā sagatavošanu un apmācības izgājuši jau 7 suņi-pavadoņi, tomēr pagaidām tikai 1 suns tiek pilnībā uzturēts no biedrības līdzekļiem. Biedrība visu 2013. gadu bija uzņēmusies audžuģimenes pienākumus par 1 kucēnu, lai gūtu pieredzi un attīstītu audžuģimeņu kustību Latvijā. Pašreiz biedrība strādā pie vēl viena jau sagatavota suņa-pavadoņa nodošanas tā nākamajam saimniekam.
Lielākie sadarbības partneri:
- Somijas Suņu-pavadoņu skola «Viiksi» (www.viiksi.fi),
- Latvijas Neredzīgo biedrība (www.lnbiedriba.lv).
Aprīlis, 2014