Neredzīgo biedrības žurnāls ROSME 12-2013
Anita Zvirgzde

Jaundibinātā Servisa suņu biedrība TEODORS 5. oktobrī organizēja Latvijā pirmās starptautiskās suņu-pavadoņu sacensības. Tas bija pietiekami liels notikums valsts mērogā un vienreizējs notikums Latvijas redzes invalīdu ikdienā, jo pirmo reizi arī citas valstis runāja un interesējās par suņu-pavadoņu jautājumiem Latvijā. Līdz šim Latvija tika pārstāvēta šāda veida sacensībās tikai vienu reizi- 2012. gadā, kad uz Somiju devās LM un LNB realizētā projekta finansētais suns-pavadonis Zane ar Beāti Bringuli no Cēsīm un no privātiem līdzekļiem uzturētais suns-pavadonis Teodors ar Alekseju Volkovu no Rīgas. Šogad sacensību dalībvalstis uzticēja šo pienākumu- organizēt sacensības- jaundibinātajai Servisa suņu biedrībai TEODORS, un tas bija liels izaicinājums organizācijai, kura vēl nav pilnīgi nostiprinājusi savus pamatus un pārbaudījusi savas komandas spēkus kopīgā darbā. Tomēr palīgos nāca draugi, kaimiņu organizācijas un pat sveši cilvēki, kuriem vienkārši patīk suņi. Un sacensības noritēja bez aizķeršanās.

Sestdienas agrā rītā cilvēki ar Baltajiem spieķiem un suņiem-pavadoņiem sāka pulcēties Rīgā, Lācplēša un Kr.Barona ielas stūrī. Vispirms viens, tad trīs, pieci, deviņi… Tik daudz suņu-pavadoņu Latvijā nekad vēl nav bijis! Cilvēki runāja somiski, igauniski, vēl kāds mēģināja tulkot angliski. Pasākuma organizatoriem ir patiess gandarījums, jo visi šie cilvēki ir pozitīvi noskaņoti un smaidīgi. Daudziem šī ir atkalredzēšanās, arī Aleksejam un Beātei, kuri šogad sacensībās arī pārstāv Latviju. Pēc sacensību norises izskaidrošanas dalībnieki no Somijas, Igaunijas un Latvijas izlozē savus kārtas numurs. No katras dalībvalsts drīkst piedalīties divi dalībnieki, kuri tiek vērtēti atsevišķi un komandā. Tāpat katra dalībvalsts deleģē sacensībām vienu tiesnesi, kurš gan nedrīkst vērtēt savas valsts dalībnieku.

Pirmo kārtas numuru izvelk Beāte Bringule ar Zani, un visiem tas liekas zīmīgi, ka tieši Latvijai ir tas gods atklāt šīs sacensības. Vēlot veiksmi, Beāte ar savu suni un trim tiesnešiem dodas pilsētas ielās. Aiz viņiem vēl seko līdzjutēji, fotogrāfi un citi interesenti.

Ceļš pa trasi

Dalībnieki atzina, ka trasi Rīgas ielās tiesneši esot izvēlējušies interesantu un pat sarežģītu. Pirms sacensībām maršruts tika turēts noslēpumā, tāpēc neviens nezināja, kurp būs jāiet un kas jādara. Protams, ka bija jāšķērso krustojumi ar tramvaja sliedēm Kr.Barona ielā, Vērmaņa parkā jāprot sunim vest saimnieku taisni pa ietves labo un tad arī pa kreiso malu un pagriezienos nešķērsot zālienu, atrast izeju no parka, gar Brīvības pieminekli iet uz Laimas pulksteni, pagriezties pa kreisi uz Operas skvēru, pāriet pāri ielai un atrast tramvaja pietutu, iekāpt un izkāpt no tramvaja. Maršrutā bija arī šķēršļi, piemēram, TV vadi, apsegti ar dēļiem, celtniecības norobežojumi apkārt mājai. Suņa paklausība tika pārbaudīta divas reizes- Vērmaņa parkā, kad suni palaida no pavadas izskrieties, un kādas mājas iekšpagalmā, kad visus suņus-dalībniekus vajadzēja atstāt pēc komandas «Guli!» 5 minūtes bez saimnieka klātbūtnes. Tiesneši vērtēja, kā suņi spēj noturēt virzienu, atrast objektus (durvis, zebra, trepes) un cik labi saimnieks ar suni spēj sastrādāties komandā. Visgrūtāk suņiem nācās zebras meklēšana pie Operas, kad komanda tika dota 10 līdz 20 metru attālumā no gājēju pārejas.

Līdzjutēju darbnīcas

Kamēr dalībnieki gāja pa maršrutu, līdzjutējiem bija iespēja sagaidīt savus favorītus un apbalvot ar pašadarinātām mīļlietiņām vēl pirms tiesnešu lēmuma. Servisa suņu biedrība aizsāka arī jaunu tradīciju- izveidoja ceļojošo «Guide Dog Paw Book», kas ir suņu-pavadoņu ķepu grāmata. Katrs dalībnieks atstāja savu un sava suņa ķepas nospiedumu zelta vai sudraba krāsā un ierakstīja, kuru vietu abi ieņēmuši šajās sacensībās, kā arī informāciju par sevi. Tad nu visas dienas garumā dalībnieki, kuri gaidīja savu kārtu, rakstīja, zīmēja, gatavoja suņu ķepu nospiedumus un dalījās pieredzē ar citu valstu dalībniekiem.

Apbalvošanas ceremonija

Kad sacensības bija beigušās, visi devās uz Strazdumuižas klubu, kur jau gaidīja svētku vakariņas. Skatuve bija noformēta ar Somijas, Igaunijas un Latvijas karogiem, uz pjedestāliem izvietotas medaļas un dāvanas uzvarētājiem. Viss bija sagatavots, lai apbalvošanas ceremonija varētu sākties. Ar fanfāres skaņām vispirms tika pasniegtas veicināšanas balvas no Latvijas Neredzīgo bibliotēkas un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma. Pamīšus balvu pasniegšanai vakara viesus priecēja mūsu pašu cilvēki- Lauris Kuzņecovs, Edijs Fuksis, arī Beāte Bringule sēdās pie klavierēm, pat Strazdumuižas deju kopa «Strazdulēni» ar Agnesi Alliņu rādīja savu varēšanu, ko publika atbalstīja ar skaļiem aplausiem.

Un, lūk, arī galvenais- sacensību rezultāti:

  1. vieta- Esko Karmala (Somija) ar suni Ettu (93 p.)
  2. vieta- Gerli Kangur (Igaunija) ar Juht Mathias (91 p.)
  3. vieta- Erkki Juntikka (Somija) ar Taavi (88 p.)
  4. vieta- Beāte Bringule (Latvija) ar Zani (85 p.)
  5. vieta- Aleksejs Volkovs (Latvija) ar Teodoru (80 p.)
  6. vieta- Kai Kuusk (Igaunija) ar Juht Janet (77 p.)

Komandu vērtējumā vietas sadalās šādi:

  1. vieta- Somija 181 punkts,
  2. vieta- Igaunija 168 punkti,
  3. vieta- Latvija 165 punkti.

Pateicības

Servisa suņu biedrība izsaka lielu paldies Latvijas Neredzīgo biedrībai, kura sponsorēja trešās vietas balvu un atbalstīja sacensību organizēšanu! Tāpat visiem atbalstītājiem SIA «MGE», «HansaMedia», «DinoZoo», CSDD, Radošajai apvienībai jauniešiem «Trepes», LU Somugristikas centram, Saules muzejam un visiem privātajiem ziedotājiem, kā arī 17 brīvprātīgajiem, pateicoties kuriem šīs starptautiskā līmeņa sacensības Latvijā vispār bija iespējamas! Paldies arī Guntai Bitei kā producentei par nesavtīgo ieguldījumu! Pats lielākais paldies jāsaka Juham Herttuainenam, kurš līdz šim Latvijā ir daudz ieguldījis suņu-pavadoņu kustības aizsākšanai, un šīs sacensības noritēja ar viņa labvēlīgo atbalstu, gādīgo plecu un vienmēr draudzīgo uzmundrinājumu.

© Neredzīgo biedrības Žurnāls “Rosme”, 2013

Comments closed.