Šī gada maija sākumā mūsu suņu trenere Zaiga Kļaviņa devās uz Vāciju, lai iegādātos jaunu suni – Elo šķirnes kucēnu, viņu pavadīja Velga Zēgnere. Elo suņa pirkums bija jau sen plānots, pirms dažiem gadiem bijām par tādu jaunu suņu šķirni dzirdējušas un nodibinājušas kontaktu ar kādu audzētavu Berlīnē, kuri ne tikai audzē Elo suņus, bet tos arī izmanto kanisterapijā. Zaigas mērķis ir pašai pārbaudīt, cik labi Elo suns spēj strādāt kā neredzīgo pavadonis.

2014-05-03 ELO Berlin

Kas ir ELO suns? Iedvesmojoties no Šveices suņu-pavadoņu skolas, kur gadiem ilgi tiek audzēta labradoru-retrīveru darba līnija, 80. gadu beigās Vācijā pamatā no trim šķirnēm – bobteils, eirāzietis un čau-čau tika izveidota Elo suņu šķirne. Vēlāk, pilnveidojot šķirnei nepieciešamās īpašības, pievienoja samojedus un dažas citas suņu šķirnes. Elo šķirnes izveide bija daudzu gadu vaislas darba rezultāts. Mērķis bija radīt ģimenei draudzīgu suni, kurš maz rietu, būtu mierīgs, bez izteiktiem medību instinktiem, labi sadzīvotu ar bērniem un citiem dzīvniekiem, būtu viegli apmācāms un vadāms. Viens no nosacījumiem šķirnes izveide bija ari tas, lai suns būtu loti tīrīgs ar viegli kopjamu spalvu un priecājoties tas nelektu augšā.

Tika izveidoti divu lielumu Elo suņi, mazākie aptuveni 45 cm, bet lielākie 60 cm, ir arī divas spalvu variācijas – garspalvainie un asspalvainie, nokrāsas visdažādākās. Pavisam nesen izrādījās, ka šie suņi var būt lieliski suņi-pavadoņi. Vācijā Elo suņus izmanto kā terapijas suņus un tie klust arvien populāräki. Šobrīd Vācijā ir aptuveni 10 000 Elo suņu. Lai suni varētu izmantot vaislā, tam ir jāiziet īpaši un stingri atlases testi, piemēram, uz vairākām stundām suns tiek nošķirts no saimnieka, testē viņa uzvedību dažādās situācijās ar bērniem, ar citiem mājdzīvniekiem, ar suņiem, ar meža dzīvniekiem, ar cilvēku grupām, tiek vērtēts vai sunim neparādīsies agresija. Tieši tāpat tiek pārbaudīta reakcija uz sāpēm un uz ēdienu. Sunim arī ir jāveic visi nepieciešamie veselības testi, tai skaitā, vairāki ģenētiskie testi. Elo šķirne ir patentēta, un šo suņu audzēšanu pārrauga Elo suņu audzētāju biedrība Vācijā.

Diva Latvija 2014-05-18
Šobrīd arī Latvijā ir viens Elo suns un tā ir mūsu Dīva. Dīvai patlaban ir 6 mēneši, viņa ir dzīvespriecīgs kucēns, kurš apgūst socializāciju un pirmās paklausības iemaņas. Dīva ir rotaļīga, draudzīga, mīļa un bezgala skaista. Vēl Vācijā, vedot uz jaunām mājām, Dīva uzvedās kā īsts suns-pavadonis, viņa bija apbrīnojami pacietīga, atrodoties lidmašīnā, pat ne reizes neiepīkstējās un neizrādīja neapmierinātību. Viņa ir arī ļoti tīrīga un no pirmās dienas varēja saprast, ka viņa būs lieliska. Dīvai ļoti patīk bērni un viņa ar tiem labprāt rotaļājas, pacietīgi ļauj sabužināt skaisto spalvu. Dīva ir ļoti pieķērusies savai saimniecei Zaigai un katru dienu to pavada tālākos un tuvākos braucienos. Mazai suņu meitenei ļoti patīk doties garās pastaigās pa mežu, skraidīt un draiskoties. Mēs visi ceram, ka Dīva nākotnē izaugs par lielisku un gudru suni pavadoni.

Vairāk attēlu- galerijā.

2014.gada 23.augustā