Pirms nedēļas mūsu neredzīgai biedrei aizliedza ar suni- pavadoni staigāt pa Rīga Plaza lielveikalu. Tamdēļ tapa pievienotā vēstule, kuru izsūtīsim visiem Rīgas lielveikaliem un galvenajām apsardzes firmām. Iepriecinoši bija Rīgas Plaza administrācijas atvainošanās un piedāvājums Servisa suņu bierības TEODORS pārstāvjiem kopā ar suņiem- pavadoņiem 2.septembrī, plkst.12.30, uzstāties Rīga Plaza, lai sabiedrībai skaidrotu ar ko servisa suns atšķiras no parastā mājas mīluļa.


Labdien! Nesen mūsu biedrības biedrei, neredzīgai Līgai Ķikutei, ar savu suni-pavadoni Rīgu nācās piedzīvot nepatīkamu un pazemojošu apsarga rīcību tirdzniecības centrā RĪGA PLAZA, kad viņa tika izraidīta no veikala, jo ienāca tajā ar suni-pavadoni. (skat. http://tautaruna.nra.lv/nebusanas/220252-policija- izpalidz-sievietei- riga-kuru- neielaiz-veikala- ar-suni- pavadoni/). Lai turpmāk novērstu šādus diskriminējošus atgadījumus personām ar servisa suņiem (suņiem-pavadoņiem, suņiem-asistentiem), vēlamies Jūs informēt un atgādināt, ka:

Suns-pavadonis

Suns-pavadonis

  • Saskaņā ar tiesiskajiem regulējumiem Eiropas savienības dalībvalstīs, kā arī ar LR MK Noteikumu Nr. 959 30.5. punktu, servisa suņiem tiek piešķirtas piekļuves tiesības visur, kur iet viņa turētājs. Tas nozīmē, ka servisa suņi var apmeklēt kafejnīcas, restorānus, veikalus, sporta un kultūras iestādes, braukt ar taksometru, vietējās nozīmes un starpvalstu sabiedrisko transportu.
  • Servisa suns ir speciāli apmācīts suns (ir izsniegta speciāla suņa-pavadoņa apliecība), kurš ikdienā palīdz cilvēkiem ar funkcionālajiem traucējumiem. Tādi ir suņi-pavadoņi, suņi-asistenti un signālsuņi (suņi nedzirdīgiem cilvēkiem, cilvēkiem ar epilepsiju, ar diabētu un citiem). Latvijā Lauksaimniecības datu centrā ir reģistrēti un apliecības izsniegtas 10 suņiem-pavadoņiem un 1 sunim-asistentam. Citi servisa suņi biežāk atceļo uz Latviju ar saimniekiem kā tūristi vai lai piedalītos starptautiskās apmācībās. Suņiem ir īpaši iemaukti vai apmetnītis un, darba veikšanas laikā, tiem nav nepieciešams
    uzpurnis.
Suns-asistents

Suns-asistents
pagaidām vienīgais Latvijā

  • Lai veiksmīgi varētu jaunos suņus-pavadoņus apmācīt, servisa suņu kinologi apmācības veic arī pilsētvidē, sabiedriskajās ēkās (arī veikalos un iestādēs), kā arī sabiedriskajā transportā. Tāpēc iespējama situācija, kad minētās vietas apmeklē kinologi vai audžuģimenes ar topošajiem servisa suņiem, tomēr arī šajā gadījumā sunim jābūt iemauktiem vai apmetnītim.

Lai netiktu pārkāptas Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām prasības aicinām būt atsaucīgiem un iejūtīgiem šajos gadījumos.

ar cieņu,
Aleksejs Volkovs
Servisa suņu biedrības TEODORS
Valdes priekšsēdētājs